Programování a elektronika

Scratch

Místo psaní se zdrojový kód skládá z barevných dílků. Skvělá cesta k osvojení principů skutečného programování. Používáme starou verzi, která je samostatný, čistě offline program. Česky.

Stáhnout Scratch

Oficiální stránky (novější verze)


Arduino

Elektronická programovatelná stavebnice. Jádrem je minipočítač Arduino Uno, který může ovládat přibalené LED diody, motor a servomotor a získávat informace ze senzorů náklonu, světla a zvuku.

Máme tyto základní sady dvě, což nám dává k dispozici rovnou dvojici motorů a servomotorů. Jedinou výtkou k celému produktu jsou příliš krátké nožičky některých dílů, které pak nedrží spolehlivě zapojené. S touto stavebnicí lze okusit, jak je snadné dát elektronické součástce pokyn s pomocí pár řádek textu. Dokumentace je jen anglická, ale od toho je tu můj malý neoficiální český průvodce.

Jedná se o svobodný hardware, produkce není omezena na jedinou firmu, a různí výrobci spolu naopak svým sortimentem spolupracují a doplňují se. Není problém ani koupit neoficiální, levnější klon - jen tím nepřispíváte původnímu výrobci na další vývoj.

Volně k dispozici je také Fritzing, program určený pro design elektronických obvodů.

Obsahuje velký katalog dostupných součástek, tříděný podle výrobců. Konstruuje se graficky, znalost elektrotechnických symbolů není nutná. Umožňuje ale také z grafického návrhu vytvořit profesionální elektronické schéma s kompletním značením.

Tvorba her

Platinum Arts Sandbox

Akční hra a vývojové prostředí v jednom. Level design, texturování, skriptování dveří, výtahů a dalších funkcí. Levely jdou upravovat i hrát společně po síti. Verze Water Wars Edition umožňuje přestřelky vodními pistolkami, School Edition je beze zbraní.

Oficiální stránky

Základní příručka v češtině

Adventure Game Studio

Kompletní vybavení pro tvorbu klasických adventure her, zaměřených na rozhovory a sbírání a používání předmětů. Zdarma i pro komerční použití - vytvořené hry lze vydávat a prodávat dle libosti.

Oficiální stránky

Částečný český překlad manuálu

Adventure Maker

Program na tvorbu logicky orientovaných her. Základní, volně dostupná verze má ale omezené funkce a postrádá export samostatně spustitelné hry.

Oficiální stránky

Průvodce základními funkcemi