Digitální kreslení a malování

Galerie žákovských výtvorů

Kromě myši malujeme také s pomocí grafických tabletů. Mají doteková pera a rozpoznávají sílu přítlaku. To dává k dispozici možnosti velice podobné skutečné kresbě a malbě.

Používáme tablety Wacom Intuos. Jedná se o specializovaného výrobce z Japonska, a jejich grafické tablety používá i většina profíků. Rozhodně NEdoporučuji značku Genius, při dnešních cenách Wacomů to za tu úsporu už opravdu nestojí.


Je zajímavé, jak se úskalí digitálního malování liší od práce s klasickými štětci a barvami. Na papíře nebo na plátně je prostě potřeba se rozhodnout a něco udělat, a s výsledkem musíme dál pracovat (nebo ho vyhodit). Na počítači lze téměř cokoliv dokonale odčinit, a často je k dispozici taková škála možností, že se člověk nakonec ani nemůže rozhodnout. Proč si neuložit deset různých verzí obrázku? Nebo rovnou padesát?

Digitální ilustrace z velké části vytlačila tu klasickou z knih, a téměř úplně z komiksů (barvy už skoro nikdo nemaluje ručně) nebo filmových preprodukčních ilustrací. Osobně na tradiční ilustraci nedám dopustit, ale výhody digitálu co do ceny a flexibility jsou nepopiratelné.

MyPaint

Skvělý program na malování pro začátečníky.

Stará, ale pohodlně jednoduchá verze, a se štětci navíc. Česky.

Stáhnout MyPaint

Minipříručka

Oficiální stránky (novější verze)


Krita

Asi ten nejlepší neplacený program na malování na počítači. Česky.

Stáhnout Kritu

Oficiální stránky (novější verze)


GIMP

Univerzální 2D grafický program. Retuš, fotomontáž, koláž, text i kreslení a malování. Taková svobodná obdoba Photoshopu. Velice rozšiřitelný skrze pluginy - zásuvné moduly. Česky.

Stáhnout Gimp

Stáhnout upravenou verzi k tvorbě ilustrovaných map

Oficiální stránky (novější verze)


Naše verze ke stažení obsahuje spoustu přidaných štětců (vlasy, oči, rty, rostlinstvo...díky ObsidianDawn za svolení), vzorky, palety a něco pluginů navíc, a má do češtiny přeložené předvolby nástrojů, které byly i v CZ verzi anglicky.

Kartografická verze obsahuje tisíce štětců různých prvků krajiny a desítky textur terénu. Pocházejí převážně z různých her a jejich původ je v GIMPu označen. Pokud budete svůj výrobek někde vystavovat, nezapomeňte uvést zásluhu grafiků her, ze kterých čerpáte. Tady jsou nějaké ukázky krajin, které lze vytvořit během deseti minut:

Hry, ze kterých grafika pochází: Age of Wonders, Battle Pirates, C&C Tiberian Sun, Heroes of Might & Magic III, Knights and Merchants, MechCommander, Rage of Mages 2, Seven Kingdoms, SimCity, StarCraft

Tvorba takových krajin/map sice neobnáší vlastní kresbu nebo malbu, ale je skvělým cvičením v kompozici a citu pro kombinaci různorodých grafických prvků. Zároveň je používáme jako procvičování práce s vrstvami.

Díky používání více vrstev lze například dodatečně vydláždit cestu mezi domy, aniž by hrozilo omylem přemalovat domy samotné.

Project Dogwaffle: Howler

Program s neobvyklým názvem a celkem úžasnými schopnostmi. Štětce se mění malým tlačítkem "Browse media", doporučuji kategorie Oil, Watercolor a Particle. Není 100% zadarmo, ale výuková verze pro nekomerční použití je volně k dispozici. Anglicky.

Oficiální stránky

Výuková verze 8.2 zdarma

ArtWeaver Free - Bezplatná verze dalšího solidního malířského programu.

Oficiální stránky (anglicky, německy)


Inkscape - Kreslící program na vektorovou grafiku (loga a podobně). Česky.

Oficiální stránky


IcoFx + AniFx - Tvorba ikon a kurzorů myši (i animovaných).

Současné verze jsou placené (a zkušební verze omezená), v balíčku najdete ty poslední, co byly free. Česky.


Autostitch - Nástroj na spojování více fotek do jednoho panoramatického záběru.

Oficiální stránky

2D animace

Pivot Animator - jednoduchá animace postavičky z čárek.


Následující programy pak slouží ke klasické, kreslené animaci na počítači.

Některé byly původně placené profi nástroje, které později tvůrci vydali zdarma.


Pencil Animation

Plastic Animation Paper

Synfig Studio

Tupi Open 2D Magic