3D modelování

Galerie žákovských výtvorů

Převážnou většinu času trávíme hnětením virtuální keramické hlíny nebo navrhováním interiérů. Čas od času si ale nahlédneme i do dalších oblastí 3D grafiky - polygonového modelování, texturování, animace, motion capture (nahrávání pohybu herců), optimalizace pro výkon... Žáci dostanou představu, co obnáší například práce animátora, architekta nebo designéra herních světů.

S pomocí 3d tiskárny můžeme vybrané modely převést do fyzické, plastové podoby. Na oranžové srdíčko na fotce jsme si počkali tři čtvrtě hodiny. Žlutý panáček trval asi tři hodiny a vyžadoval k tisku podpůrné lešení - to je na fotce už odstraněno.

Sculptris

Náš hlavní hrdina co do 3D modelování. Do značné míry napodobuje práci s keramickou hlínou. Skvělá průprava k práci s profesionálními grafickými programy jako ZBrush nebo Mudbox. Naše verze ke stažení obsahuje spoustu různých materuálů navíc.

Stáhnout Sculptris

Český tahák s ovládáním

Oficiální stránka současné podoby programu

Sweet Home 3D

Program na návrhy interiérů. Rozkreslení půdorysů, rozmístění nábytku a nakonec i 3D procházka. Naše verze ke stažení není aktuální, ale obsahuje všechny rozšiřující knihovny nábytku a objektů.

Stáhnout Sweet Home 3D

Oficiální stránka (anglicky)

MakeHuman

Nástroj na parametrické vytváření a pózování lidské postavy. Hotový model lze jako polotovar exportovat do dalších 3D grafických programů a v nich s ním dál pracovat. Česky.

Stáhnout MakeHuman

Oficiální stránka (anglicky)

Blender

Pokročilý program na 3D modelování, animaci a produkci grafických efektů. Žáci jej obvykle sami nepoužívají, ale některé jeho možnosti si společně představíme a průběžně je dle potřeby využijeme. Například si v Blenderu přidáváme k objektům poutka a očka k zavěšení, což je pro samotný Sculptris překvapivě velký problém.

Oficiální stránka Blenderu (anglicky)

Česká Wiki

Wings 3D - 3D modelovací program, méně schopný, ale jednodušší, než Blender. Obsažena i starší česká verze.

Oficiální stránky

LibreCAD - Jedna z mála svobodných a nekomerčních možností pro architekturu a techické kreslení. Česky.

Oficiální stránky