Plastikové modely

Nemůžeme si sice dovolit pravidelně kupovat krabicové plastikové stavebnice, ale naštěstí je tu 3d tisk. Tištěné modely se zatím ještě kvalitou nevyrovnají těm kupovaným, ale někdy k tomu už mají setsakra blízko. Pokud očekáváte modely kvalitativně na úrovni, počítejte se spoustou čištění a broušení.

K našim největším tiskovým úspěchům co se detalů týče patří pidi-kosmonaut v měřítku 1/72.

S měřítkem je to u 3D tisku vůbec fajn - spousta modelů se dá prostě vytisknout přesně v takové velikosti, jakou potřebujete.

V případě zvětšování hrozí nedostatek detailů, v případě zmenšování naopak příliš drobné detaily, které v lepším případě nejsou vidět a v horším případě i ohrozí úspěch celého tisku.

K lepení používáme lepidlo se sosáčkem. Je tekuté, takže se netáhne a model i modelář neskončí omotán tenkými vlákny. Pokud kovový sosák uvízne ve víčku, obvykle stačí víčko i s ním nasadit a sosák se chytí zpět na své místo. Příčinou bývají zbytky zaschlého lepidla ve víčku.

Důležitou předností plastu PLA je to, že se lepí naprosto skvěle. Lepidla určená na plasty jej svařují do jednoho celku. Je potřeba pracovat rychle, ale ne natolik, jako s lepidly vteřinovými.

Většina práce na plastikovém modelu spočívá v barvení. Kupujeme obyčejné akrylové barvy v tubách Koh-i-noor, které si ředíme do kalíšků, do kterých si také mícháme dle potřeby další odstíny. Perleťová pohodlně zastane kovový lesk.

Jediné další, dražší barvy, které mohu doporučit, jsou kovové barvy a žlutá. Kovovky koh-i-noor mají příliš hrubé kovové částečky, a tedy zřetelné třpytky. Žlutá barva notoricky špatně kryje, takže se investice do kvality promítne na nervech. Má oblíbená značka těchto barev je Coat d'arms, další populární jsou Valejjo nebo Army Painter. Slovutné Citadel Paints jsou na svou kvalitu poněkud předražené.

Jako základová barva se osvědčila černá, dobře chytá na plast a skvěle kryje. Téměř všechny barvy je třeba před použitím zředit a protřepat nebo zamíchat. Barvy Valejjo mají nádobky s kapátkem a naředěné už jsou. Důkladné míchání/třesení je zásadní hlavně pro barvy kovové, protože částečky kovu rády sedají ke dnu.

Vedle tištěných modelů bych zde uvedl pár tipů k modelům kupovaným. Mé zkušenosti se týkají především měřítka 1/72. Výhody jsou menší náročnost na prostor, nižší ceny a skvělý výběr historických realistických figurek.

Modely techniky

Osvědčené značky: Academy (skvělý poměr cena/kvalita), Aoshima, Modelcollect, Zvezda, Italeri

Značky kolísavé kvality: Revell (vyrábí modely už dlouho a hodně staré modely nebývají tak pěkné)

Nedoporučované značky: Military Wheels

Figurky

Osvědčené značky: Zvezda, Caesar, Italeri, Kamar (cín), Valdemar (cín, středověk), Accurate

Značky kolísavé kvality: opět Revell, HaT

Nedoporučované značky: LW, Strelets (bývají to takoví nemotorové)

Pro informace o figurkách 1/72 je neocenitelný web Plastic Soldier Review. Strojový překlad Googlem moc neboduje, protože se snaží překládat i názvy značek. Bude muset stačit mé vysvětlení. Nalevo si vyberte, jestli chcete modely procházet podle výrobců (MANUFACTURERS) nebo období (PERIODS). U jednotlivých recenzí je hodnocení v pěti kategoriích: Historická přesnost (Historical Accuracy), Kvalita póz (Pose Quality), Počet různých póz (Pose Number), Kvalita modelování (Sculpting) a Kvalita výlisku (Mould). Také je v info boxu vždycky diagram, jestli nejsou figurky na své měřítko přerostlé nebo zakrslé.