Papírové modely

Galerie slepených modelů

Naše originální modely

Tyhle vystřihovánky nikde jinde nenajdete, snažím se jimi doplnit mezery, které jsou ve volně dostupných modelech.

Putování papírovým pravěkem

Prostorové obrázky vytvořené především z ilustrací Zdeňka Buriana. Více než patnáct pravěkých výjevů (možno lepit i variace) na 35 stranách s 25 stranami doprovodného textu.

Doprovodný text (18 MB PDF)

Vystřihovánky (63 MB PDF)

Putování papírovým starověkem

Prostorové obrázky vytvořené z ilustrací Jacquese Martina plus série originálních modelů.
Dvacet stránek vystřihovánek, opět s doprovodným textem.

Doprovodný text (7,5 MB PDF)

Vystřihovánky (18 MB PDF)

Hrady a zámky

Veduty z 19.století upravené do vystřihovánek (14,5 MB PDF)

Anatomie člověka


Rozkládací anatomický model člověka vytvořený z ilustrací z knihy Traité complet de l'anatomie de l'homme z let 1831-51. Ke stažení dvě varianty - jedna má bílé pozadí a druhá imituje vzhled starožitnosti.
Aktualizováno na rozšířenou a zdokonalenou verzi (17.8.2017).

Anatomie - bílá (16 MB PDF)

Anatomie - s patinou (20 MB PDF)

A ještě jeden, jednodušší anatomický model:

   
(kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost)

Prostorové výjevy z komiksů

Sci-fi - Androidi, Olympus Mons a Storm (2,6 MB PDF)

Pomůcky, které má mít každý žák na kroužek s sebou

Disperzní lepidlo (Herkules)
Ostré nůžky
Pravítko
Tupý nůž na rýhování (příborový, bez zoubků a ne moc tlustý)
Barvy (vodovky nebo tempery), malý a velký štětec
Špejle

Původně bylo v plánu všecho vybavení poskytovat ve škole, ale důsledkem se stává minimální péče (vyschlá lepidla, zašantročené nůžky...). Doufám, že o své vlastní náčiní se budou žáci starat lépe. Čtvrtky a samotné modely nadále ve škole poskytujeme.


Rady k lepení modelů


-na prvním místě je trpělivost. Dobře slepený jednoduchý model vypadá líp, než složitý, ale nedbale zbudovaný.

-nejlepší je disperzní lepidlo jako je třeba Herkules. Lepící pasty a šroubovací kancelářská lepidla jsou na nic. K rovnoměrnému nanášení lepidla je ideální špejle. Pokud nelepíte hodně malou plochu nebo hranu, lepidla stačí jen velmi málo - ta nejmenší vrstva, jaká se vůbec povede, obvykle postačí. Při podlepování způsobí nadbytek lepidla zvlnění a pod zátěží se může papír přilepit kvůli vytékání a prosakování nadbytečného lepidla.

-na retušování bílých hran nepoužívejte barevné fixy, barva pak obvykle moc svítí. Lepší je štěteček a tempera, pero a tuš nebo aspoň černý fix. A lépe mít hrany bílé, než humpolácky retušované.

-na rýhování ohybů se nehodí ostrý nůž, lepší je tupý příborový nůž bez zubů.

-řežeme pochopitelně na plastové nebo dřevěné podložce, popřípadě na pevném kartonu. Na rovné řezy se hodí ocelové pravítko.

-vystřihovánky tiskněte aspoň na poločtvrtku, při podlepování se tolik nevlní a malé díly není nutné podlepovat vůbec.


A pokud vás láká tvorba vlastních vystřihovánek, je tu japonský Pepakura Designer, který umí rozložit počítačové 3D modely na vystřihovánky, pomůže s umístěním chlopní ke slepení, s rozvržením dílů na stránce... Neumíte-li vytvářet 3D modely vlastní, můžete do papírové podoby převést třeba objekty a postavy z her.
Některé vystřihovánky, které na internetu najdete, vyžadují k otevření právě Pepakuru. Při lepení vám pomůže tím, že libovolný díl zvýrazní na zobrazeném 3D modelu, takže se nikdy neztratíte.
Přípona Pepakuřích souborů je PDO. Základní verze programu je zadarmo, pokročilejší funkce na tvorbu modelů vyžadují registraci. Pro ne-designéry stačí neplacená verze bohatě.

Papíráci na internetu

Fórum papírových modelů - česko-slovenská komunita papírových modelářů, fotky postupu a slepených modelů, srazy a soutěže, zbrusu nové originální modely k dispozici už od zkušebních verzí...

Zahraniční komunity, vyžadují registraci: Zealot, PaperModelers.

Odkazy na modely ke stažení

Pro papírového modeláře je dnes zlatý věk, na internetu jsou doslova tisíce krásných vystřihovánek zadarmo a další se dají elektronicky koupit z celého světa. Nedávám sem stránky, kde je jen pár modelů zadarmo a zbytek na prodej. Obrázky jsou jen malou ukázkou toho, co na odkazovaných stránkách najdete.PR Models - zejména modely česko-slovenské vojenské technikyFirebox - modely hasičské techniky v měřítku 1:100Paper bus models - modely českých autobusů v měřítku 1:100
Formule 1
ZMK modelyAliens Papercraft - Vetřelci a další sci-fi
   Derelict - vrak mimozemské lodi z Vetřelců


Jirkovy modely a minimodely

Český rozhlas poskytuje ke stažení tři lidové stavby od legendárního Richarda Vyškovského.


Pavel Štyl - krásná sbírka kostelů a kapliček

Zahraniční stránky


Paper-replika - Googlem automaticky přeložená verze zde.Ninjatoes, strojový překlad zde. Narozdíl od většiny dnešních papíráků umí Ninjatoes modely kreslit rovnou na papír a digitálně je až zdokonaluje.PaperMau - blog s obrovskou spoustou modelů. Google překlad zde.Tektonten - další blog s modely ke stažení, přeložená stránka tady.Papercraft Museum - strojový překlad zdeNovamodel - slušná řádka detailních modelůmyhobbycraft.blogspot.com - technika a sci-fiweidul.de - německé historické budovysabi96 - mimo jiné sedm starověkých divů světaJednoduché a hezky kreslené sedmero divů je pak k nalezení na Kaukapedii - stránce věnované starému časopisu pro děti, jehož redakce dala ke zveřejnění vystřihovánek svolení.inkjetpaperscissors.blogspot.com - mimo jiné domky středověkého skandinávského stylu. Google překlad tady.Ravensblight - vystřihovánky s hororovou tématikouZio Prudenzio (archiv) - tento proslulý modelář již není mezi námi a jeho stránky jsou nefunkční, a proto jsem dal dohromady ke stažení co nejúplnější balík jeho modelů.saturn.dti.ne.jp - závodní auta, stíhačky a jedna motorkaOneMonk a přátelé - kreslené figurky a menší modely


papertoys.com - jednoduché vystřihovánky obvykle na jednu stránku

kids.gakken.co.jp - další jednoduché modely, Google překlad japonského webu


Víte, jak poznáte dobrého výrobce tiskáren? Nabízí zdarma papírové modely ke stažení a vytisknutí!

Canon - spousta modelů, a jsou řazené podle typů

Epson - vlevo ve sloupci "Papec Craft"


Modely kosmické techniky

Oficiální modely od NASA, mimochodem na dost fešáckých stránkách
Lower Hudson e-Gift Shop - asi největší soustředěný zdroj
AXM Papercraft - ne všechny modely jsou tu zadarmo
Aries Paper models
Niels' Paper Models - modely hlavně raket, plus spousta odkazů
ninfinger.org - modely, fotogalerie, informace...

Uhu02 - šílenec z Japonska, co dělá neskutečně detailní kosmické a sci-fi papírové modely. Nutno vidět, zejména jeho lunární modul Apollo:

Některé modely má Uhu dostupné jen v zaheslovaném archivu. Žádá lidi volně heslo nešířit, zájemcům ho prozradím osobně na kroužku. :)

Online obchody s vystřihovánkami

Obvykle také mají nějakou tu ochutnávku zadarmo.

MPG modely
Papercraft.cz
Betexa vydává modely kolísavé kvality, ale taky prodávají německé vystřihovánky Schreiber-Bogen - krásně provedené modýlky, ručně kreslené nebo s citem texturované
Papermodel.cz - hlavně spousta samostatných vystřihovánek ze starších čísel časopisu ABC.
Spidamodels - slušná parta modelů aut je tu i zadarmo