3D tisk

Tiskárna Průša Mini je velice schopné zařízení, a zejména technickou podporu výrobce si zatím nemůžeme vynachválit. Komunita přiznivců výrobce je velmi nápomocná a totéž platí o telefonické help lince.

Provoz není nákladný. Kilogram plastu stojí asi 650 Kč a spotřeba elektřiny nepřesahuje silnější klasickou žárovku. Nejcennější komoditou při tisku bývá čas. Figurka vysoká 2 cm trvá kolem půl hodiny, ale dvakrát vyšší už může trvat přes dvě hodiny. Podle kvality tisku a množství detailů může větší předmět trvat i celé dny. Maximální tiskové rozměry 18x18x18 cm tedy nejsou žádným velkým omezením.

Objekty tiskne tak, že tryskou nanáší tenkou nitku roztaveného plastu. Po vyplnění celého půdorysu pokračuje další vrstvou, a dále do výšky. Tloušťka vrstvy může být pouhých 0,05 mm, ale takový tisk pak taky trvá. Průměr základní trysky je 0,4 mm, a také máme 0,25 mm trysku na jemné detaily. Tenčí tryska opět znamená pomalejší tisk.

Kvalitu výsledku může ohrozit vlhkost a hlavně průvan. Proměnlivá teplota v místnosti také není zrovna ideální. Mnozí si pro své tiskárny zhotovují průhledné boxy právě na ochranu před průvanem a zajištění konstantnější teploty.

Už při výběru nebo tvorbě modelů je dobré počítat s technickou proveditelností tisku a vyhnout se například velmi tenkým částem nebo příliš titěrným detailům. Prudké převisy také nejsou nic moc, ale obvykle se s nimi dá nějak poradit. Velkým kamenem úrazu bývají drobné části obklopené podpůrným lešením. Drobné nitky plastu lze otrhat a zbytky zlikvidovat horkovzdušnou pistolí nebo zapalovačem.

Protože tiskárny Průša stojí na svobodném projektu RepRap, všechny jejich produkty jsou rovněž open source. Můžete si tedy volně stáhnout schémata a zdrojový kód programů a postavit tiskárnu vlastní, nebo třeba koupit legální klon.

K provozu je rozhodně zapotřebí trocha toho dobrodružného ducha a ochota řešit technická úskalí. Angličtina je celkem důležitá, protože většina informací online není v češtině. Dokonce ani těch oficiálních.

Nelze nezmínit, že je malá 3d tiskárna přístroj velice roztomilý. Při práci si brouká svými servomotory a časem podle zvuku rozpoznáte, jaké tvary se zrovna vykreslují. Komu nevadí v místnosti hlučnější počítač, klidně se v blízkosti pracující tiskárny vyspí.

Ke zpracování 3D modelů k tisku slouží program PrusaSlicer. Je volně ke stažení, a i když žádnou tiskárnu nemáte, můžete se s jeho pomocí přesvědčit, zda váš model vůbec lze vytisknout, zjistíte, jak dlouho to při určité velikosti potrvá, kolik plastu tisk spotřebuje... Další volně dostupnou alternativou je Cura od výrobce tiskáren Ultimaker. Oba dva programy s tiskárnami Průša fungují, a každý má své přednosti.

V počítači se objekt či objekty podle potřeby zvětší či zmenší a rozmístí na tiskovou plochu. Někdy je nutno pod samotným modelem nebo jeho částmi tisknout podpůrné lešení, které se po dokončení tisku musí oddělit. Často je lepší model tisknout po částech a ty potom slepit.

Modely k tisku ke stažení zdarma


PrusaPrinters.org - nejen pro majitele 3D tiskáren Průša

Thingiverse - největší, ale v poslední době zanedbávané a často nefunkční

MyMiniFactory